Rozhovor v Deníku

on 19 červenec 2009

V internetové verzi Deníku vyšel rozhovor s Láďou Křížkem po vystoupení na festivalu Masters of Rock. Autorem je Silvie Pospíšilová.

rozhovor v Deníku 

 

Láďa Křížek z Kreysonu: Masters má světovou úroveň

Vizovice /ROZHOVOR/ - Generece dnešních pětactřicátníků na nich vyrůstala. Před dvaceti lety skupina Kreyson ovládla českou rockovou scénu a dlouhou dobu se těšila obrovské popularitě. Teď se po několikaleté přestávce vrací na pódia.


 

V pátek se v nové sestavě, ale stále s Láďou Křížkem v čele, představila návštěvníkům největšího open-air festivalu v České republice. Rockeři zavítali na Masters Of Rock.

 

„Myslím si, že to byl jeden z nejkrásnějších koncertů pro mne vůbec. Lidi byli skvělí. Opravdu má tento festival světovou úroveň. Slyšel jsem o něm vyprávět a musím jen potvrdit, že organizace a vůbec celý přístup je tak profesionálně zmáknutý, že se účinkující cítí jako na světových pódiích,“ pochvaloval si spokojený lídr formace.

 

Když si má zpěvák stoupnout i po těch letech koncertování před několikatisícový dav, přijde nervozita?

 

Ne. (Smích.) Já si myslím, že daleko větší nervozita je, když je v sále tři sta lidí a aparát, který zdaleka nefunguje jako tady.

Vy jste přijeli do Vizovic představit nové album. Zajímalo by mne, proč jste si vybrali americké vydavatelství?

 

My si je nevybrali, oni si vybrali nás. Což nás samozřejmě nesmírně těší. V říjnu desku pojedeme pokřtít a budeme mít tři velké koncerty. V New Yorku, New Jersey a Filidelfii. Moc si vážíme toho, že je o Kreyson zájem právě tam. Album by mělo vyjít také v celé Evropě.

 

Je to bilanční deska, nebo se vaši posluchači mohou těšit na novinky?

 

Je bilanční. Ohlédnutí za uplynulými dvaceti lety. Jsou tam třeba písničky od Vitacitu, ale jsou tam i úplně nové texty. Jsou hlavně o tom, jak momentálně cítíme svět v téhle době. Takže taková směska.

 

Petice proti komunistům

 

To mě zajímá. Jak cítíte svět?

 

Říká se, jaký máš srdce, takový máš oko. Ale v tu chvíli, kdy člověk přestane myslet jen na sebe a řešit pouze svoje problémy, tak je zděšen, že… Ale myslím si, že je důležité si uvědomit, že i tím málem, kterým může pomoci druhým, by pomoci měl.

 

Vy máte za sebou společné turné s kapelou Doga. Ta šňůra měla zajímavou myšlenku. Při koncertech jste vyjadřovali svůj odpor proti komunismu. Pokud si dobře vzpomínám, tak snad dokonce lidé podepisovali petici proti této straně. Byl jste spokojený s výsledkem?

 

Určitě. Myslím si, že bychom neměli zapomínat na to, co jsme žili, když nám bylo dvacet třicet. V podstatě se jedná o to, že komunismus nabízel pro lidi více jistot. To jsem sám zažil, když jsem dostal byt. Ale zase jim bral zásadní svobodu myšlení. Když jsi byl jejich, držel jsi hubu, bylo to fajn, ale jakmile ses postavil a začal jsi mít trošku jiný názory, tak tě sejmuli, že jo. Podle mne vlastně ani neexistuje pro člověka jako tvora stav nebo režim, který by mu vyhovoval. Protože víceméně je to tvor, který ve finále myslí na sebe. Člověk je prostě individuum.

 

Pojďme od politiky k hudbě a vraťme se o dvacet let zpět. Jaké byly začátky?

 

Krásný. (Úsměv.) Naivní a krásný. Tak jako když chodí dva lidi spolu. Já to zažívám teď, protože můj syn má holku a zažívají spolu krásný věci. Protože ještě nejsou zatížení životem. Člověk čím je starší, tím se mu hard disk zaplňuje. Mně je šestačtyřicet a dávám si pozor, abych žil každý den s muzikou. Což se mi dřív nedařilo. Nebo spíš jsem to tak intenzivně necítil.

 

AC/DC jsou na planetě číslo jednička

 

Když srovnáte vaše začátky a začátky kapel, které se dnes snaží prosadit na české hudební scéně, která doba, podle vás, nováčkům víc přála?

 

Co se týče sebevyjádření, mají to samozřejmě lehčí, protože si můžou zazpívat cokoliv. Myslím si, že svoboda je velice důležitá. Ale má to taky druhou stranu mince. Na základě těch otevřených dveří je vysoká konkurence. Ono je to mezi nebem a zemí. Někdy nestačí být jenom dobrý, člověk musí mít trochu toho štěstí. Ale rád bych těm začínajícím vzkázal: Nezoufejte a vytrvejte.

 

Byl pro Kreyson těžký návrat?

 

Vůbec ne.

 

S kým byste se chtěl potkat na pódiu?

 

Mně se už sen splnil. Já jsem se chtěl potkat na pódiu s Judas Priest a to se mi splnilo. Scorpions byli taky mým velkým snem, který se mi splnil. Samozřejmě moje srdeční záležitost je AC/DC. Jejich živý koncert jsem viděl a myslím, že na téhle planetě jsou číslo jedna.

 

Když se řekne Láďa Křížek, každému se vybaví megahit Vzdálená. Jak píseň vznikala?

 

Patřila vůbec mezi první písničky. První jsem si pořád broukal sloku a refrén přišel až později. Spojilo se to docela hezky, takže se skladba tváří, že vznikla za jeden den. Ale není tomu tak.

 

 

Hity padají z nebe jako hvězdy

  

Je to tak, že autor musí být v určitém citovém rozpoložení, aby vznikla taková pecka nebo se s tím dá nějak kalkulovat?

 

Víte co? Hity padají z nebe jako hvězdy. AC/DC vydali desku, na které není ani jeden hit. Ale oni přijedou a budou hrát staré pecky a všichni budou spokojení. Kapely mají období, kdy opravdu plodí, a pak přijde doba, kdy je prostě ticho. Hit není normální věc. Ten padá z nebe. Můžete sedět, přemýšlet a chtít, ale stejně to nejde. A najednou si jen tak hrajete a ono to přijde. Skladby Nejde vrátit čas, Čarovná noc a řada dalších vznikly právě tak.

 

Když se taková píseň narodí, jaký je to pocit?

 

Člověk neví, co bude hit. Má pocit, že by to mohlo být dobře. Ale až čas a fanoušci rozhodnou, co je vlastně hit. Musí přetrvat.

 

Řekl jste, že každá kapela má tvůrčí a méně tvůrčí období. V jakém období se nachází momentálně Kreyson?

No tak my jsme se hledali. Teď jsme se našli a konečně začíná kapela hrát. Já jsem nesmírně šťastný, že mám takové hráče. Všichni jsou skvěle technicky vybavení a jsou to úžasní lidi. Před každým koncertem je super atmosféra, obejmeme se, než jdeme na pódium a jdeme tam jako jeden muž. Všichni se ptají na novou desku, ale já vím dobře, že bych jí chtěl pohladit a připravit. Nejde jen natočit desku, ale mít všechno připraveno. Distribuci a všechno kolem, co souvisí s tím, aby se dostala k posluchačům.

 

Když vás tak poslouchám, jste v období pilné práce, velkého očekávání a těšení se. Je to tak?

 

Tak, my si to užíváme, protože každý den je dar. (Úsměv.)