Recenze CD „20 YEARS OF KREYSON“ na metalovém serveru www.angelicwarlord.com

on 12 říjen 2009

Na prestižním světovém metalovém serveru http://www.angelicwarlord.com/ , který sídlí ve městě Phoenix v USA, vyšla další recenze nového CD Kreyson. 

 

Česká republika je domovem skupiny Kreyson a jejich znamenitého stylu klasického melodického metalu. Skupina byla založena v pozdních osmdesátých letech zpěvákem Ladislavem Křížkem, dříve než nahrála české a anglické verze prvních dvou alb – „Anděla na útěku“ z roku 1990 a „Křižáků“ z roku 1991. Poté vydali další nahrávky, všechny v češtině – „Elixír Života“ (1993) a „Zákon Džungle“ (1995). Později Kreyson vydal „Anděla na útěku“ a „Křižáky“ v Německu (Flame Trader) a Japonsku (JVC) a kompilovanou edici z roku 1996, vhodně nazvanou „The Best Of Kreyson“. Po delší přestávce se v roce 2008 Kreyson dal opět dohromady a vydal své první a jediné živé album „Noc plná hvězd Třinec 2007“. Kreyson zůstal aktivní a o rok později se vrátil do studia, aby nahrál deset svých klasických písní z dřívějšího období. Vydal je jako své první severoamerické album u „Retroactive Records“ - „20 Years Of Kreyson“.

 


To, co ve skupině Kreyson máme, je melodický metal občasně střídaný se speed metalem, power metalem a s neo-klasickým vlivem. Nyní musíme připomenout, že „20 Years Of Kreyson“ obsahuje znovu nahrané verze sedmi písní z alba „Anděl na útěku“, jednu z „Křižáků“ a dvě, troufám si hádat, které se objevily na některé z těch dvou českých nahrávek, „Elixír života“ nebo „Zákon džungle“. Také je třeba upozornit na to, ze tento materiál obsahuje nové názvy a texty písní (v odvážnější a přímější podobě). Jinými slovy, těm, kdo vlastní originály, říkám, že poznají tu hudbu, ale ne nutně názvy písní (nechávám vás, abyste sami přišli na to, co je co).

 

Hudebně je „20 Years Of Kreyson“ velmi působivá nahrávka v tom smyslu, že veškerý její materiál přináší prvky potřebné k získání vaší plné pozornosti: vynikající refrény, ohnivá kytarová sóla, zpěv ve výškách a dunící bubny. Nejlépe to vystihují energické, ale jímavé melodie písní "Judgement Day”, “Cursing And Crying”, “Ten”, “Parable” a “Endure The Night”. Když to kapela žene nahoru jako v písni “Warrior Angel”, dostává se to do oblasti speed metalu. Temperovanější písně “The Lord Will Come” a “Mary” potvrzují kvalitu i v této oblasti.

 

Kapela udělala ve všech směrech dobrá rozhodnutí, i co se týče materiálu, který znovu nahráli, ačkoli přehlédli moji nejoblíbenější píseň Kreysonu “Crusaders”.

 

Ladislav Křížek září svým vysokým a melodickým zpěvem. Ladislav umí svému projevu dodat elán (jako v písni “Ten”), když se několikrát utrhne značkovým zaječením a fistulemi (jen si poslechněte to unisono v “Cry Out”). Vyzvednout musíme i práci talentovaného kytaristy Radka Kroce, který vyčnívá svými geniálními schopnostmi sólového hráče v “Cursing And Crying”, “Parable” a “The Lord Will Come”. Pokud se vyžíváte v napjatém rytmu, pak si poslechněte tým basisty Luďka Adámka a bubeníka Zdenka Pradlovského.

 

Hodnota produkce neklame – kapela ví, jak se ve studiu pohybovat – ačkoli zpěv je v mixu mírně upřednostňován.

 

Jediný konstruktivní komentář, který mohu k „20 Years Of Kreyson“ nabídnout, je, že kapela mohla s tímto projektem udělat trošku více. Například, spíše než pořídit album znovu nahraného materiálu, nemělo by větší smysl jednoduše znovu vydat „Anděla na útěku“ a „Křižáky“? To se samozřejmě snáze říká než dělá v tom smyslu, ze neznáme typ “úřednických procedur”, které by mohly potenciálnímu opětovnému vydání kteréhokoli z těchto alb stát v cestě. Ale pokud se chystáte znovu nahrát svůj dřívější materiál, proč se rozhodnout jen pro deset písní (a pouze pro něco přes 35 minut hudby)? Ti, kdo vlastní dřívější katalog kapely, jsou si velmi dobře vědomi toho, že nahrávka „20 Years Of Kreyson“ mohla docela dobře obsahovat až 14 nebo 15 kvalitních tracků. A to vede k mé poslední poznámce: proč z tohoto projektu neudělat namísto toho dvě CD, kde jedno bude sestaveno z materiálu alba „Anděl na útěku“ a „Křižáků“, a druhé budou tvořit anglické verze lepších písní z těch dvou nahrávek v češtině (které většina lidí neměla příležitost slyšet)?

 

“Judgement Day” album dostává do nenucenosti, je plné bohatého zvuku bubnu a je tam hojně Ladislavova značkového, melodického ječení. Hluboké vokály v pozadí vystupují dopředu a udržují vzrušující refrén. “Judgement Day” dokazuje, že je nazván příhodně:

 

Just as the sages long ago foretold
Just as the prophets prophesied of old
Just as He said, the heavens will be opened
Just as you read the time has come
Oh, Kreyson – flights of angels
Oh, Judgement Day – light forever

 

“Cursing and Crying” by mohlo zmírnit tempo – byť jen o málo – ale nikoli kvalitu. Se svými rytmickými figurami ostrými jako břitva a vyrovnanou hnací silou ve středním tempu píseň udává mocný podklad pro své verše a přechází do refrénu zpívaného hrdelním hlasem.

 

Tříminutový výbuch energie by mohl byt nejlepší způsob, jak popsat píseň “Ten”. Upbeatem v tempu, ačkoli formou komerční, píseň dokazuje, že je monstrum s jímavým refrénem a infekčními kytarovými harmoniemi. První věc, která se vynoří v mysli ve spojitosti s tímto projevem, je „Stryper“.

 

Ladislav předvádí celý rozsah svého hlasu v písni  “Cry Out”, tvrdý rocker, který se v něm probudí vysokými fistulemi během oduševnělého refrénu. Ta píseň jinak začíná pomalu a přechází do melodických rytmických figur, než se vyhoupne do vysoce oktanové energie, která ji unáší pryč. Předmětem je volání k Bohu:

 

When you are all alone
And no one hears you cry
When every day is just
Another chance to die
There is someone
Who feels your pain inside
Waiting for you to hear Him calling
And cry

 

“The Lord Will Come” prináší některé power metalové momenty se vznešeným duchem. Ve skutečnosti, dejte to na jakékoli album „Sacred Warrior“ a bude to znít jako oni. Co se mi na té písni obzvláště líbí, je to, jak se zpomaluje, když se baskytara dostává do popředí mixu. Také text je příhodný:

 

There is a King who is higher
He’ll judge all your works with holy fire
Come, come on
And bow before Him
Come, sooner or later
You will behold Him in all His glory
The Lord will come in judgement
And we well all answer to Him

 

“Mary” hraničí s baladou. Ta píseň vyčnívá jako melodický kousek, začíná jemně hranou kytarou a pak se posune do sféry blues. Jak se “Mary” rozvíjí, skáče tam a zpět mezi uklidňujícími pasážemi a jinými, kterým vévodí rozhodnější tempo s rytmickou kytarou v popředí.

 

“Parable” přináší svůj podíl rozmanitosti, od úžasných dvojitých basových bouří, fistulového ječení, temperamentních kytar a změn tempa téměř technické kapacity. Energie vrcholí v refrénu, který hraničí se závratností. Nejlepší track celého alba. Text písně “Parable” vychází  z „Podobenství o rozsévači“:

 

Seeds are falling like rain from heaven
Landing here inside my heart
Each one ready to bear fruit
Seeking a place where it can start growing
Birds hungry and dark
Could steal the seeds
Land, swallow them up
And fly away
Where can they grow and take root?
Where can they grow and bear fruit?

 

“Stay” se naopak ubírá přímějším směrem. Melodický metal středního tempa působí, že píseň proplouvá svým závažným textem, jen aby vyvrcholila refrénem psaným z pohledu Božího:

 

Stay a moment here on your knees
Let me fill You with my love and my truth
Stay a moment here on your knees
I’m waiting here just to talk to you

 

“Endure The Night” začíná Ladislavovým mluveným projevem podtrženým tiše hranou kytarou. Píseň se pohybuje vpřed rozhodným tempem, než to převezme metalová kytara a umístí to celé do téměř grandiózního prostředí, zatímco tomu dává svůj podíl okamžiku plných obratností a jiných s rozhodně mohutným nábojem. Co se týče refrénu, dosahuje velkoleposti a vznešenosti.

 

“Warrior Angel”, píseň, která by se dala jednoduše popsat jako jmenovec „Angelic Warlord“, svou nespoutanou silou končí skoro ve speed metalovem teritoriu. Ano, tato píseň je rychlá, ale je také neskutečně jímavá tím, jak kombinuje myšlenkově bohatý refrén s prostředím divokosti. Téma, kterým se zabývá, je duchovní boj:

 

The hosts of heaven
The hordes of hell
Are locked in battle
And your heart is the battlefield
The war is raging all around
You can’t escape it
You cannot see me
But I’m your warrior angel
The war goes on around you
Only you can decide
But I can defend you
For I’m your warrior angel

 

Můj celkový pocit je, že bych byl rád, aby album „20 Years Of Kreyson“ obsahovalo trochu více písní; tím říkám, že nemůžete vinit kapelu za materiál, který si zvolila znovu nahrát. Ke kvalitě toho alba přispívá výborné provedení ze strany kapely a slušná práce produkce. Pokud jste neměli šanci pořídit si alba „Angel On The Run“ a „Crusaders“ (obě už dlouhou dobu nevychází), tak si určitě kupte toto. I pokud ty originály vlastníte, přesto si budete chtít pořídit „20 Years Of Kreyson“, abyste si poslechli novou interpretaci klasického materiálu této kapely.

 

Recenze Andrewa Rockwella

 

www.angelicwarlord.com

 

 

 

 

 

Seznam tracku:
“Judgement “Day” (3:57), “Cursing And Crying” (3:40), “Ten” (3:01), “Cry Out” (3:02), “The Lord Will Come” (3:38), “Mary” (3:53), “Parable” (4:27), “Stay” (3:27), “Endure The Night” (4:25), “Warrior Angel” (2:46)

 

Hudebníci:
Ladislav Křížek – zpěv
Radek Kroc – kytary
Luděk Adámek – baskytara
Zdenek Pradlovský - bicí