Další recenze nového CD Kreyson v USA

on 12 říjen 2009

Z Československa přichází Kreyson, "první křesťanská metalová kapela ze srdce Evropy". Pro mnohé to bude první setkání s tímto heavy metalovým fenoménem, ačkoli kapela působí již 20 let. Důvodem je to, že z jejich dřívějších nahrávek vyšly v angličtině pouze dvě a nikdy nebyly oficiálně vydány zde v USA. (Pokud je dokážete najít, jsem si jistý, že budou dost drahé).


První americké vydání kapely, vhodně nazvané "20 Years of Kreyson ", je složeno z písní, které kapela napsala během celé své kariéry. Solidní heavy metal od začátku do konce. Odstartovaním písní "Judgment Day" v rychlém tempu a závěrem "Warrior Angel" Kreyson ukazuje, že ví, co je to dobrá práce. Intenzitou to připomíná Armored Saint, Saxon a Barren Cross, toto je heavy metal v tradiční podobě stylu 'bang yer head' (pozn. překl. "házet hlavami"), přesto si zachovává některé "komerční" prvky. Je tu jakási evropská příchuť, kterou je prostě potřeba ochutnat.

 

Zmiňuji zejména tyto referenční kapely, protože všechny napsaly některé úžasné melodie a Kreyson není v tomto oboru žádný zelenáč. Jen se zaposlouchejte do písní "Endure the Night", "Mary" nebo "Stay" a poznáte, co mám na mysli. "Endure the Night" vyžaduje hned si píseň poslechnout ještě jednou. Má povzbudivý text a pevný melodický základ a zanedlouho si ji budete broukat a zpívat.

 

Vždy jsem byl fanoušek upbeatovejšiho a rychlejšího metalového materiálu. Na této frontě Kreyson podává nikoli speed metal nebo thrash, ale pouze materiál v rychlém tempu. "Warrior Angel", "Cry Out", "The Lord WIll Come" prázdnotu vyplňují hezky.

 

Mnohokrát jsem slýchával recenzenty říkat 'melodie' a hned myslím na jasné komerční a spíše slabé písně. To není ovšem tento případ. Kytary jsou solidní, s několika vynikajícími sólovými výstupy Radka Kroce. Zdenek Pradlovský (bici) a Luděk Adámek (baskytara) dávají páteř rytmu. Zpěv Ladislava Křížka mi několikrát připomněl Ulfa Christianssona z Jerusalem.

 

Produkce je silná a čistá. Kdybych to dělal já, tak bych v tom mixu dal ty kytary trošku víc do popředí. Ve srovnání s jinými nahrávkami Kreyson jsem si všimnul, že z této mám mírně jiný pocit a že má jiný zvuk. Není to takový ten "bombastický zvuk", ale to od tohoto materiálu neodrazuje.

 

Co mi není jasné je, zda je toto ve skutečnosti nový materiál nebo znovu nahraný materiál. Když jsem si prošel seznam tracků z jejich anglických vydání, nevidím tam žádný stejný název písně, tak možná jsou to písně z jejich českých vydání. Chápu to tak, že se na tuto nahrávku vybraly oblíbené písně fanoušků.

 

Další věc, na kterou chci upozornit, je zahrnutí videoklipu písně "Salome". Úžasná pomalá písnička a hezká videoprezentace z toho dělají opravdu krásný dodatek k již i tak velmi dobré nabídce. (díky Mattovi za to, že mě upozornil, že jsem to opominul! argh...)

 

Pokud hledáte nějaký dobrý heavy metal tak, abyste si spolu s ním mohli zpívat a aby vám refrén uvízl v hlavě, toto je ta pravá nahrávka !

 

 

 

 

http://www.whitethronereviews.blogspot.com/2009/08/kreyson-20-years-of-kreyson.html