Recenze na webu Metal to Infinity

on 03 únor 2010

Metal to Infinity Všem maniakům, kterým se líbí klasický heavy metal – „lidi, už jste někdy slyšeli o skupině pocházející z České republiky zvané Kreyson?“ Jsem si jist, že odpověď je jednohlasně „jasně, že ano!“ Česká metalová scéna možná není tak velká, ale s kapelou jako Kreyson může být na sebe hrdá.

 

Od roku 1990 do roku 1993 vydali tři dlouhohrající desky, které o dva roky později následoval singl. Čtvrtý dlouhohrající výkon uviděl světlo světa krátce potom – někdy v roce 1996 přišli znovu s „best of“ / kompilačním albem a potom nastalo na téměř 10 let mrtvolné ticho. Fanoušci byli nuceni čekat na další útok velmi dlouho – v roce 2008 nás Kreyson rozmazlili úžasnou ‘živou’ nahrávkou… bylo dobré vědět, že jsou stále aktivní! Rytíři ve službách křesťanského metalu zvaní Retroactive Records přišli s úžasným nápadem vydat další ‘best of’ album – tentokrát nazvané „20 Years Of Kreyson“ a zpřístupnit ho jako hezký digipack. Poslouchal jsem to celé album do této chvíle několikrát a, lidi, tento způsob metalu je jistojistě moje cesta. Můžu vám to říct od srdce, takže vytrvejte ve čtení a koukněte se na následující kritiku toho alba.

 

Jedenáct znovu nahraných verzí nejlepší heavymetalové skupiny z České republiky – slyšel jsem něco o tom, že ty tracky vybrali sami Kreyson… vybrali správně? Chtěl bych říct, jasně, samozřejmě! Musím přiznat, že moje vlastní znalosti o kapele Kreyson a její historii nejsou moc optimální – jsem seznámen s jejich počátkem existence, ale nevlastním kompletní diskografii této kapely, takže… berte má slova s rezervou.

 

Zcela zřejmě měla kapela vždy ráda svou starou metalovou školu, módní a velmi melodickou. Slyším úžasného zpěváka, hlasitého a velmi jasného – nade vším, sem tam využívá pozoruhodnou výšku hlasu, což je to, co mi na tom všem tak strašně moc líbí. Všem z vás, kteří znají metalovou kapelu Glory Bells Band z osmdesátých let, se bude určitě líbit způsob, jakým Kreyson své pěvecké výkony nabízí.

 

Úvodní píseň ‘Judgement Day’ hned úžasně naladí – klasický Heavy Metal v duchu raných Judas Priest, tak toho dejte víc, prosím! ‘Cursing And Crying’ začíná kytarovým motivem podobným zvuku Panterových ‘Heavy Metal Rules’ (z alba „Projects In The Jungle“), zbytek písně je typický Kreyson – melodický s úžasnými rytmy a brilantním zpěvem, abychom nezapomněli dodat! Fanoušci Y&T (album: „Meanstreak“) nebo Trance (album: „Power Infusion“), mějte se na pozoru před ‘Cry Out’. ‘Endure The Night’ začíná velmi klidně, ale za chvilku vás tato píseň popadne za hrdlo díky úžasným a poutavým zpěvům, brilantním / melodickým kytarovým vstupům. Přesvědčivá píseň „Warrior Angel“ přináší větší rychlostní obrátky – fanoušci extrémně vysokého zpěvu, dejte pozor na poslední část této excelentní práce!

 

S celkovým časem 36 minut nemohu být vpravdě úplně spokojen – to je jediný bod, se kterým nejsem zcela spokojen. Upřímně řečeno, není tam ani jeden track, který by se mi nelíbil. Je to  nepochybně úžasná klasická heavymetalová skupina, která odráží spoustu energie a daleko více než to – jsem si jist, že by nás mohli rozmazlit dalšími excelentními věcmi, kdo ví, druhý díl „20 Years Of Kreyson“ nebo úplně novou nahrávku plánují vydat později… jen čas ukáže, ale doufejme v to! Fanoušci dobrého melodického heavymetalu staršího stylu vědí, co mají udělat, myslím tím, rychle si to objednat… Více informací na:  http://www.myspace.com/retroactivewreckage .

 

 

Originální stránky: http://www.myspace.com/retroactivewreckage