Rozhovor s Josefem

on 01 duben 2013

Možná se zdálo, že se s Kreysonem nic moc děje, ale opak byl pravdou.....přinášíme Vám rozhovor, který vysvětluje řadu skutečností s člověkem, kterého z naší fanclubácké rodiny znáte a který stojí (mj.) za nahráváním nové desky Kreyson ve Švédsku.

 Člověk, který před několika lety “znovuposlal” Kreyson na oběžnou dráhu. V hudební hantýrce - exekutivní producent - Josef (na fotce s Blazem Bayleym).

 

1. Josefe, jak vznikl nápad točit novou desku Kreyson ve Švédsku?

To je trochu složitější....já jsem přesvědčený – pokud použuji ono biblické – tak všechno má svůj čas, vše zraje a vyvíjí se. Řada lidí čekala novou desku asi dříve, ale některé procesy nelze uspěchat. Aby Kreyson točil novou desku v zahraničí, jsem prosazoval od začátku. Kontaktoval jsem některé producenty v Německu, ale postupně jsme, po jednotlivých jednáních, došli s Láďou k závěru, že tato deska v Německu nevznikne. Jednak ta jednání byla překvapivě celkem zdlouhavá, složitá a hlavně Láďa měl jasnou představu o soundu nové desky. A zde jsme se s producenty míjeli. Proto po nějaké době, kdy jsme byli v podstatě stále na začátku, Láďa přišel s tím, že nemůžeme dál čekat, a začneme točit u nás. Nakonec jsem na to přistoupil a z toho existují demosnímky či promo singl. Jenže po nějaké době Láďa studio přestěhoval a začal budovat studio v Lounech. Stavba sice pokračuje rychle, ale ne podle mých představ a práce na novém albu stála. Nakonec jsem využil přestěhování studia a přerušení natáčení a začal jsem znovu jednat o zahraničním producentovi.

Trochu mne nasměrovala hodně zajímavá čísla prodeje reedice anglických verzí Anděla na útěku a Křižáků ve švédském vydavatelství (mj.vydavatelství udělalo nádherné nové obaly obou nosičů) a začal jsem hledat producenta v Británii a ve Švédsku.

2. A jak jste přišli na dvorního kytaristu Kinga Daimonda?

Do hledáčku se mi dostal velmi brzy a věděl jsem, že když přijdu s tímto jménem, tak Láďa určitě neřekne ne. Tím jsem si byl jist. Volal jsme Patrikovi Kohútovi, který se osobně zná s Andym i s Kingem Daimondem s dotazem, zda bychom nezačali jednat o nějaké spolupráci. Patrik mne upozornil, že Andy si vybírá, s kým bude točit a s kým ne, což jsem ale předpokládal. Nakonec jsme se shodli, že ho oslovíme, protože jestli by mohl mít Andy v Evropě k někomu blízko, tak právě k Láďovi, neboť paralela stylu zpěvu Ládi a Kinga je zřejmá.....

3. Jak Andy reagoval?

No jo, profesionálně. Nejdříve si nechal poslat demosnímky, již vydané desky a vybrané videoklipy Kreyson. Já jsem si sebevědomě myslel, že se ozve hned do druhého dne, ale nechával nás v nejistotě asi 48 hodin Undecided.... a pak volal - “Je to ok, kluci můžou přijet, chci s nimi točit desku Smile!” Takže jsme začali ladit termíny...

4. Jak Vám vycházel vstříct?

Já musím řici, že to je pro mne až neuvěřitelná zkušenost....Andy v této době zkouší na tour s Kingem Daimondem, ale hledal velmi intenzivně termíny tak, aby se nám podařil s novým nosičem nějaký zajímavý “promokousek” v blízké době. Navíc z demosnímků věděl, že kapela je připravená a nadupaná! Kreyson točí v březnu a v dubnu. A uvidí se, co bude hotové, jak vše půjde atd.

S těmito termínovými rošádami souvisí, že Láďa bohužel nakonec nemohl potvrdit účast na koncertním projektu, na který se těšil a chtěl zde vzdát poctu Standovi a projetku Radegast vůbec. A dokud nebyla jasná dohoda s Andym, nechtěli jsme nic oficiálně zveřejňovat. Proto asi vznikla i malá nedorozumění o jeho účasti či neúčasti na tour. Stejně jako Láďa chci popřát, ať se toto tour klukům vydaří. Samozřejmě si vážíme všeho, co tato kapela pro heavy metal u nás udělala. Vím velmi dobře, kolik těžkých bojů musel v 80.letech vybojovat Radim Pařízek....bez něj by žádný Radegast nevznikl. (Samozřejmě, že nebyl sám, ale v té době nesl vlajku heavy metalu....) Radegast (i Plni energie) jsou pro mne klíčové desky českého heavy metalu a hard rocku. A já doufám, že podobnému postavení se přiblíží i Návrat Krále! Při jejím nahrávání nacházím právě s Radegastem celou řadu zajímavých paralel.....

Současně chci znovu poděkovat všem fanouškům, kteří Láďovi a Kreysonu důvěřovali, že “naše nové projekty” jsou velké a skutečné.....já věřím, že za tuto důvěru obdrží vynikající desku. A věřím a doufám, že poctu Standovi i projektu Radegast bude Láďu moci v budoucnu složit, protože moc dobře vím, že si Láďa velmi váží všeho, co mohl v minulosti prožít a všech s kým mohl spolupracovat a koho potkal na své hudební cestě...

5. Jaká je Andyho role na nové desce Kreyson?

Opravdu zásadní. Jen např. co se týká názvu desky – původně jsme měli různé představy, návrhy – fanoušci to ví, ty diskuse probíhali na setkáních fan-clubu, na koncertech, na webu, měli jsme několik variant......Předložili jsme návrhy Andymu a ten řekl ok, chlapi výborné nápady, ale deska se bude jmenovat Návrat Krále....a bylo rozhodnuto.

6. Takže kdy deska bude hotová?

Uvidíme, jak půjdou všechny práce... Zatím nechci nic plánovat, ale hodně zajímavé promo se nabízí v Plzni v červnu letošního roku Wink.

A mám ještě jedno překvapení pro fanoušky-jednáme o další hodně zajímavé spolupráci na desce, snad jsem už i kousek od cíle, ale všechno má opět svůj čas ke zveřejnění Wink. Pokud by i toto vyšlo, tak pak jsem opravdu přesvědčen, že se bude jednat o zásadní hudební nosič v historii heavy metalu u nás.

7. Komu chceš poděkovat?

Jo, jo, určitě, především všem fanouškům, kteří byli trpěliví a vnímali, že nová deska Kreyson, po 18ti letech musí, musí způsobit atomový výbuch! A k tomu je potřeba souhra řady okolností, správné načasování a dobrá výzbroj.....Myslím si, že kapela je připravena výborně, demosnímky jsou našláplé a že ve Švédsku vznikne sound, který dosáhne evropských parametrů. A nejen vynikající zvuk, vynikající rytmika a kytary! Především Láďovi severské klima vyloženě svědčí - to se všichni můžete těšit!

Děkuji také agentuře Petarda Production, která se Kreysonu věnuje. A samozřejmě Patrikovi Kohútovi a jeho kamarádovi, producentovi z Polska Bartu Gabrielovi.

A speciálně chci poděkovat Bernadetě, kterou vidím v celém projektu nové desky Ládi a Kreyson jako klíčovou osobu. Jakmile se stala členkou fan-clubu, tak všechno najednou začalo konečně “vycházet” a skládat se se do nádherné mozaiky Wink. Prostě došlo k oné potřebné “souhře okolností”.

I když Bernadetu zatím osobně neznám, věřím, že dělá jednu z nejdůležitější služeb na tomto světě a posunuje řadu projektů dál. Doufám, že se budeme moci někdy setkat. Mám pro ni další úkoly....Smile.

 

Díky za rozhovor a těšíme se na reportáž ze studia.

 

Elann

předseda fanklubu